<Ekim 2020>
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor!

Bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda gençlerin kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik olarak Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği, Microsoft ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında “Türkiye’de e-Yönetişimin Gelişimi için Gençlerin Yetkin Kılınması” projesi geliştirilmiştir. “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” adıyla da bilinen bu proje Türkiye Yerel Gündem 21 Programı kapsamında oluşturulan yerel gençlik meclislerinin ve illerdeki özellikle sosyal imkanları kısıtlı gençlerin bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik olarak hayata geçirilmiştir.

Microsoft ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından desteklenen, Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği’nin yürüttüğü proje, Mart 2005 tarihinde uygulanmaya başlandı. Haziran 2005 – Şubat 2006 tarihleri arasında 1200 gencin temel bilgisayar eğitimine erişimini sağlayan bu proje Birleşmiş Milletler tarafından en iyi uygulama örneği olarak gösterilmektedir.

 

1 Mart 2006 tarihi itibariyle projenin ikinci aşaması başlatılmıştır. Genişletilecek olan gönüllü eğitmen takımı ile “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi kapsamında üç yıl boyunca sosyal imkanları kısıtlı 15 – 25 yaş grubundaki 100.000 gence temel bilgisayar eğitimi verilmesi hedeflenmektedir. Öncelikli olarak belirlenen bir yıllık dönemde projemiz 25.000 gence temel bilgisayar eğitimi ulaştırmayı planlamaktadır. “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi ile genç bayanların eğitiminin önemi vurgulanmaktadır. Bu hedef doğrultusunda projemiz daha fazla gencin bilgiye erişimini sağlayarak Türkiye’de e-yönetişimin gelişimine katkıda bulunacaktır.

Projenin hedefleri arasında yer alan en önemli konulardan birisi de gençlerin gençleri bilgilendirilmesi olarak düşünülmüş ve bölgesel kriterlere dayalı bir eğitmen havuzu oluşturulmuştur. Aralık ayında gerçekleştirilen basın toplantısının ardından internet ortamında gönüllü eğitmenlik başvuru süreci başlatılmıştır. 112 başvuru sonucunda kabul edilen eğitmen adayları 29 Ocak 2006 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen “Gençlik ve Bilişim” konulu Ulusal Gençlik Parlamentosu zirvesine davet edilmiş, bu toplantıda yapılan mülakat sonucunda projenin 26 ilden gelen 45 kişilik eğitmen havuzu belirlenmiştir.

Mülakatı geçen genç eğitimci adaylarının eğitmen eğitimleri 6–26 Mart 2006 tarihleri arasında İstanbul’da tamamlanmıştır. Bu eğitimler Bilge Adam ile 14 kişilik gruplar halinde planlanmıştır. İkinci aşama eğitmen eğitimleri Windows Office programları (Word, Outlook, Excel ve Power Point) ve formasyon eğitimlerini kapsamaktadır.

Proje için detaylı bilgi: www.bilenlerbilmeyenlerebilgisayarogretiyor.net

Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi’nde bulunan bilgisayar laboratuarı’nda Bilenler Bilmeyenler projesi kapsamında Haziran 2006’dan itibaren eğitimler devam etmektedir. Şu ana kadar 228 Beyoğlulu gencimiz eğitimlerden yararlanmıştır.

Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Projesine katılımınız için iletişim bilgilerimiz:

Tel:0 212 237 41 09
İlgili Kişi: Adnan Yener
E-Posta: genclikmerkezi@beyoglu.bel.tr
Adres: Yahya Kahya Mah. Sipahi Fırın Sok. No:2/A Kasımpaşa-Beyoğlu

Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi’nde uygulanacak Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Projesine BURAYA TIKLAYARAK başvuru yapabilirsiniz.

Projeden yararlanan kişilerin listesi için lütfen tıklayınız...

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!