<Ekim 2020>
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Görüş Alanımız Genişliyor!

Görüş Alanımı Genişliyor projesi, Avrupa Birliği Gençlik ve Eğitim Programları Eylem 3 - Grup Girişimleri tarafından desteklenmektedir. İstanbul Görme Engelliler Spor Kulübü ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile "Görüş Alanımız Genişliyor" projesinin amacı Türkiye'deki dezavantajlı gruplardan biri olan görme engelli insanların en büyük sorunu, sosyal yaşamla bağlarının zayıf olmasıdır. Gerek eğitim gibi zorunlu bir ihtiyaç olsun gerek sosyal yaşamlarını yaşamıyor olmaları gerekse engelli insan hakları konusunda çıkan yasaların yetersizliği engellilerin sosyal yaşama olan ilgilerinin azalmasına hatta yok olmasına neden olmuştur.

Görme engelli insanların özelinde engelli insanların yaşam alanlarına dışsal engellerin yanı sıra içsel engel olarak adlandırabileceğimiz engelli olmayan insanların engelli insanlara karşı önyargılarıdır. Projemiz, öncellikli olarak dezavantajlı ve imkanı kısıtlı gençlere "bağımsız hareket ve beyaz baston kullanımı teknikleri" eğitimi ve proje eğitimi verme, görme engeli olmayan yaşıtlarıyla bir arada bulunmalarını sağlayarak toplumsal dışlanmayı önleme amacı taşımaktadır. Ayrıca, yapılacak olan sosyo-kültürel aktiviteler ile de görme engelli katılımcının sosyal yaşama adaptasyonu amaçlanmıştır.

Projenin gerçekleşmesinde 2 aşama izlenecektir. Öncelikli olarak üniversitelerde okuyan görme engeli olmayan 20 gönüllü gence ulaşılacak ve onlara bağımsız hareket edebilme teknikleri verilecektir. Dolayısıyla görme engeli olmayan gençler görme engelli gençlere bu konuda eğitim vereceklerdir. Ve engelli olmayan ve engelli olan gençler arasındaki önyargılarında kırılması sağlanacaktır.

Eğitim grupları 20 kişilik olacaktır. Ve her ay 20 kişiye eğitim verilecektir ve baston temin edilecektir. Bunun yanı sıra,eğitim grubu bir ay içersinde beyaz baston kullanma eğitimi alırken, Avrupa Birliği ve kurumları; proje eğitimine de alacaklardır. Sosyal aktivite olarak da gezi organizasyonu ve kültürel faaliyetler yapılacaktır. Gezi organizasyonunda gençlere belirli bir nokta söylenecek ve gençlere bu noktaya öğrendikleri bağımsız hareket edebilme yetenekleri ile geleceklerdir. Sürekli olarak gençlere projenin kendi projelerinin olduğu ve içersinde aktif olarak rol oynamaları gerektiği hissiyatı verilemeye çalışılacaktır. 

    

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!