<Eylül 2020>
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Beyoğlu Bir Yazar İçin İnsan Laboratuarı

Beyoğlu Belediyesi’nin Mayıs ayı “Gençlik Buluşmaları”nın konuğu olan yazar Ahmet Ümit okurlarıyla keyifli bir söyleşi yaptı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da katıldığı söyleşide yazar Beyoğlu’nun bir yazar için insan laboratuarı olduğunu söyledi

Her ay kültür, sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimleriyle Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde bir araya gelen gençler bu kez yazar Ahmet Ümit’le buluştu. Gençler söyleşiden saatler önce gençlik merkezinin bahçesini doldurdu. Son romanı “Sultanı Öldürmek”le okurlarının karşısına çıkan yazar bir saatlik söyleşinde anlattığı tarih hikayeleri ile herkesi keyifli bir yolculuğa çıkardı. Ümit söyleşisine nasıl yazar olduğunu anlatarak başladı. Bir okurunun “Konya’da yaşamak ister misiniz?” sorusunu, Beyoğlu’nda yaşadığını, buradan daha muhteşem bir yer bulamadığını belirterek, “Beyoğlu bir yazar için insan laboratuarıdır. Çok dinler, çok ilim ve çok kültür burada yaşıyor. Beyoğlu’ndan kopamam “diye yanıtlayınca yoğun alkış aldı.

Başkan Demircan’dan Teşekkür Çiçeği

Okurları söyleşiye akın gençlik merkezinin salonu gençleri almaya yeterli gelmedi. İlave sandalyeler kullanılarak, alana açılarak gençlerin katılıma yardımcı olunmasına rağmen bazı gençler söyleşiyi ayakta dinledi. Yazar, söyleşinde zaman zaman espriler yaptı, tarihin gizli kalmış hikayelerini gençlerle paylaştı bazen de onlara sorular sordu. Yazar, oldukça dinamik geçen söyleşisine cinayet-aşk-tarih üçgeniyle dolu hikayelerle devam etti. Ümit, cinayet romanı yazarı olduğunu ancak kendisinin farkının doğup büyüdüğü toprakların tarihi mekanlarını romanlarına taşımak ve bu sayede herkesin tarihin derinliklerine girmesini sağlamak olduğunu söyledi. Çok renkli, keyifli ve sorularla geçen söyleşiye Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katıldı. Keyifle Ümit’i dinleyen Demircan yazarın anlattığı hikayelerin tarihimizi anlamak açısından önemli olduğunu vurgulayarak katılımında dolayı kendisine teşekkür çiçeği takdim etti.

Ümit: Herkesi İyi ve Kötüdür

Ümit, söyleşinin bir bölümünde ‘’Herkesin içinde bir iyi bir de kötü vardır. Hepimiz biraz bencil, biraz cömertizdir.  Önemli olan bunu dışarıya çıkarabilmektir. Biz yazarlar, hikâyelerde oluşturduğumuz karakterlerle insanların içlerindeki bu duyguların dışa vurulmasını sağlarız. Toplumsal görevimiz ise iyi, olumlu ve güzel olanı pekiştirmektir ‘’diyerek Sultanı Öldürmek kitabındaki Fatih Sultan Mehmet ve Müştak Serhazin’in karakteriyle ilgili ipuçları verdi. Ümit, söyleşini Mevlana’nın ‘ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol’ ve William Shakespeare’in Hamlet’inden  ‘olmak ya da olmamak’ sözleriyle tamamladı. Söyleşi sonrası okurlarına son kitabı “Sultanı Öldürmek”i imzalayan Ümit sevenleriyle fotoğraf çektirdi.

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!