<Ekim 2020>
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Beyoğlu Gençleri Dünyayı Dolaşıyor 2009

''Beyoğlu Gençleri Dünyayı Dolaşıyor Projesi'' öğrencileri motive etmek, vizyon ve uluslararası deneyim kazandırmak ve kültürlerarası diyalogu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Gençler, değişim programına ortak olan ülkelerdeki kurumlar tarafından bir hafta/ 15 gün boyunca misafir edilerek kendileri için özel olarak hazırlanmış kültürel, sosyal ve sportif etkinliklere katılmaktadırlar.

2004 yılında başlayan projeden bugüne kadar 763 gencimiz faydalanmıştır. Program her yıl artan ülke ortakları ve faydalanan öğrenci sayısı ile 2009 yılında da devam edecektir.

Türkiye'nin ve dünyanın farklı bölgelerini kapsayan proje detaylarını inceleyip, katılmak istediğiniz program ile ilgili olarak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Program 1: Tunus

Kuzey Afrika'nın en önemli turizm bölgelerinden Tunus, projemizin ilk yıllarından itibaren karşılıklı değişim programımızı uygulamakta olduğumuz, en ilgi çeken yerlerden biri. Çölü, dünyaca ünlü turistik Hammamet şehri, ilginç pazarları, renkli insanları, sıcak iklimi ve ülkenin çeşitli bölgelerine günübirlik gezi imkânları ile Tunus, Türk gençlerini ağırlamaya hazır.

Program 2: Makedonya:

Avrupa'nın ortasında, bir uçtan diğerine birkaç saatte ulaşmanın mümkün olduğu küçük bir balkan ülkesi Makedonya. Yemyeşil ormanları, berrak akarsuları, Avrupa'nın en büyük ve en derin Ohri Gölü ile, güzelliği doğallığından kaynaklanan bir tanıdık ülke. Hemen her köşesinde Osmanlı'dan kalan cami, köprü, çeşme ve benzeri yapılar olan bu güzel ülkede Türkçe en çok konuşulan üçüncü dil. Avrupa'da olmasına karşın sokaklarında gezerken kendinizi daha çok Anadolu ya da Trakya'da bir kentte gezer gibi hissediyorsunuz. Makedonya'da unutulmaz bir deneyim için başvurularınızı bekliyoruz.

Program 3: Bulgaristan:

Bulgaristan, Türkiye'nin kuzeybatı kesiminde yer alan, geniş ovaları, nehirleri ve farklı kültür mirası ile dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri. Kuzeyde Tuna nehri, doğuda Karadeniz'in doğal sınırlarını çizdiği ülke, değişim programının her yıl karşılıklı olarak uygulandığı bir proje ortağı. Kültürel ve tarihsel dokuların tanıtılacağı, güçlü dostluk bağlarının kurulabileceği bu programımıza dâhil olmak için hemen başvurun.

Program 4: Fas

Öğrenci değişim programımızın değişmez ortağı Fas, hem Akdeniz'e hem Atlas Okyanusu'na kıyısı olan, Afrika'nın Avrupa'ya yaklaştığı uçta yer alan, eşsiz güzellikte bir cennet. Bouznika şehrinde okyanus kıyısındaki gençlik kampında konaklayan gençlerimiz, uluslar arası gençlik festivali programı kapsamında, farklı ülkelerden gelen gençler ile birlikte çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunacaklar. Kasablanka, Rabat ve Marakeş gibi egzotik şehirleri ziyaret edecek olan gençler, bu Afrika ülkesini uzun yıllar unutamayacaklar.

Program 5: Yunanistan

Dünyanın en eski yerleşim ve kültür merkezlerinden biridir Yunanistan. Asırlara uzanan tarihi, doğal ve tarihi zenginlikleri, benzer coğrafi özelliklerden kaynaklı benzer kültürü ile unutulmaz bir serüven yaşamaya hazır olun. Yunanistan'la yapılması planlanan değişim programında gençler kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunacak, gençlik kamplarında çeşitli sportif faaliyetlere katılacaklardır.

Program 6: Mısır

Kuzey Afrika'nın en gizemli, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mısır, piramitleri, eşsiz Nil nehri, benzersiz tarihi kalıntıları, kendine özgü turistik mekânları, Akdeniz'e olan kıyıları ve gizemli kültürü ile Mısır, Beyoğlulu gençler için en etkili ve unutulmaz deneyim olmaya hazır.

Program 7: Suriye

Güney komşumuz Suriye, bu yıl değişim programına ilk kez dâhil olan ülkelerden biri. Sıcak Akdeniz iklimi, lezzetli mutfağı, konuksever insanları ile Suriye, Türk gençlerinin yabancılık çekmeyeceği bir ülke. Gençlik kamplarında konuk edilecek gruplar farklı aktivitelerde bulunup, Arap akranları ile kültürlerinin ortak yönlerini paylaşacaklar.

Program 8: Almanya

Türklerin Avrupa'da en yoğun olarak yaşadığı ülke Almanya, öğrenci değişim programına 2008 yılında dâhil oldu. Dortmund ile imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilecek programda kültürel aktiviteler, çadır kampı deneyimi, kısa dönem eğitimler, yakın bölge gezileri yer alacak. Futbolun anavatanı sayılan Almanya'da spora düşkün gençler ekranlarda gördükleri yeşil çimlere basacak. Parkları, spor tesisleri, eğlence mekânları ile Dortmund en gözde programlardan biri. Aktif katılım gerektiren Almanya programı öğrenciler için unutulmaz bir deneyim olacak.

Program 9: Ukrayna

Farklı kültürlerden aynı yaştaki gençler arasında diyalogu geliştirmeye yönelik değişim programının en çok ilgi çeken yerlerinden biri Ukrayna. Odessa’daki gençlik kamplarında konaklayacak olan öğrenciler, bölgedeki müzeleri, turistik mekanları ziyaret edecek ve bölgenin kültürel zenginlikleri ile tanışacaklar. Türk ve Osmanlı tarihinde ayrı önemi olan Ukrayna’nın her bölgesinde bu izlere rastlamak mümkün. Odessa’da kutlanan Türk Günleri’ne denk getirdiğimiz programa katılmak için web sayfamızı tıklamanız yeterli.

BEYOĞLU GENÇLERİ TÜRKİYE’Yİ DE DOLAŞIYOR!

Gençlerimiz Türkiye’nin farklı illerini gezerek tanıma fırsatına da sahip oluyorlar. Ziyaret edilen şehirlerin kültürel ve tarihsel özelliklerini öğrenen gençler, kurdukları arkadaşlıklar ve paylaştıkları ortak yönleri ile unutulmaz anlar yaşıyorlar.
2009 yılında değişim yapılması planlanan şehirler,
Rize,
Konya-Akşehir,
Antalya-Kepez

Beyoğlu Gençleri Dünyayı Dolaşıyor! Projesi ile ilgili detaylı ayrıntı için: Beyoğlu İlçesi Lise Müdürlükleri’ne danışabilir veya bizimle buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!