GALERİ

<Ekim 2020>
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Beyoğlu Gençleri Dünyayı Dolaşıyor

"Beyoğlu Gençleri Dünyayı Dolaşıyor Projesi" Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın gençlere verdiği önemi en iyi anlatan projelerden biri olup Beyoğlu’nda yaşayan gençlerin fark yaratmasını, derin modern bir vizyona sahip olmalarını destekleyen kültürel gençlik değişimidir. Proje, öğrencileri motive etmek, uluslararası deneyim kazandırmak, gençlerin kültür üretiminde aktif rol alarak kendilerini diğer akranları gibi uluslar arası alanda ifade etmelerini, kültürlerarası diyalogu geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Gençler, değişim programına ortak olan ülkelerdeki kurumlar tarafından bir hafta veya 15 gün boyunca misafir edilerek kendileri için özel olarak hazırlanmış kültürel, sosyal ve sportif etkinliklere katılmaktadırlar. Beyoğlu Belediyesi’ Beyoğlu Gençleri Dünyayı Dolaşıyor’ projesi ile toplamda 21 ülke ve 32 şehirle ortaklık kurup öğrenci değişimi yapmaktadır.

2004 yılında başlayan projeden bugüne kadar 1.700 gencimiz faydalanmıştır. Proje her yıl artan ülke ortakları ve faydalanan öğrenci sayısı ile heyecanın kaybetmeden devam etmeyi hedeflemektedir. Proje kapsamında gençler Yunanistan, Belçika, Tunus, Macaristan, Avusturya, Bulgaristan, Fas, Makedonya, İspanya, İtalya, Almanya, Mısır, Ukrayna’da bulunarak toplamda 13 ülkenin kültürlerini yerinde yaşayarak öğrenme ve yabancı arkadaşlarıyla diyalog geliştirme fırsatı bulmaktadırlar.

Proje kapsamında, Beyoğlu Belediyesi iş birliğinde bulunduğu yerli-yabancı şehirlerden gelen gençlere de ev sahipliği yapmaktadır.Bu proje kapsamında İtalya, İspanya, Belçika, Macaristan, Tunus, Bulgaristan, Makedonya, Çin, Amerika, Ukrayna, İsrail, Fas, Suriye, Brezilya, Romanya, Mısır.,Almanya, Yunanistan, Gürcistan, Irak,Ankara, Gaziantep, Sakarya, İzmit, Zonguldak, Tekirdağ, Yozgat, Siirt, Hatay, Van, Rize, Diyarbakır, Samsun, Mardin, Nevşehir, Konya, Muğla, Adana, Şırnak, Giresun, Yozgat, Antalya, Gümüşhane, Uşak, Çanakkale, Batman, Erzincan, Kütahya,Kahramanmaraş, Ağrı ve Şanlıurfa’dan toplamda 8.217 genç ağırlanmıştır.

Hazırlanan programda gençler; Kefken Çevre ve Yaz Kampı’nda birer haftalık periyotlarda konaklayıp Beyoğlu gençleriyle kampta düzenlenen aktivitelere katılmaktadırlar. Programa kampın yanı sıra çeşitli aralıklarla düzenlenen İstanbul gezileri de dâhil edilmektedir: konuklarımız medeniyetler beşiği İstanbul’da Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Koç Müzesi, Miniatürk, Kapalı Çarşı- Mısır Çarşısı, İstiklal Caddesi gibi tarihi-turistik bir çok yerini ziyaret ederek tarihi çarşı ve büyük modern alışveriş merkezlerinde alışveriş yapma imkânı bularak Beyoğlu Belediyesi’nin misafirperverliğini tecrübe etmenin memnuniyetini yaşamaktadırlar.

Beyoğlu gençleri Türkiye’yi de dolaşıyor!

Gençlerimiz, kültür ve medeniyetler beşiği ülkemizin farklı illerini gezerek tanıma fırsatına da sahip olmaktadırlar. Ziyaret edilen şehirlerin kültürel ve tarihsel özelliklerini öğrenen gençler, Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan akranlarıyla ortak paylaşımlarda bulunarak sağlam dostluklar ve ileride kurabilecekleri iş birliğinin de temellerini de atmış olmaktadırlar. Program kapsamına dahil olan iller; Muğla Dalaman Belediyesi, Samsun Gazi Belediyesi, Nevşehir Kaymaklı Belediyesi , Konya Akşehir Belediyesi, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Rize Belediyesi, Antalya Kepez Belediyesi’dir.

Fotoğrafların devamı için TIKLAYINIZ...

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!