<Temmuz 2020>
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Avrupa Birliği Gençlik Programları


Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi birçok projeleri Avrupa Birliği Gençlik Programları tarafından desteklenmektedir.Temel Bilgiler

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Üye Ülkeleri gençler için yaygın öğrenim faaliyetlerini desteklemek üzere yasal çerçeveyi yürürlüğe koyan Gençlik Programını oluşturmayı kararlaştırdılar. Program 2007’den 2013’ün sonuna kadar devam edecek.

Gençlik Programı becerilerin edinimine önemli bir katkı sağlar ve bu nedenle genç insanlara bir Avrupa boyutu ile resmi ve gayri resmi öğrenme fırsatları sağlamada önemli bir araçtır. Program, revize edilmiş Lizbon Stratejisi, Avrupa Gençlik Paktı, gençlik alanında Avrupa İşbirliği çerçevesi ve demokrasi, diyalog ve tartışma için Komisyon’un D Planı içinde yer alan amaçların yerine getirilmesine katkıda bulunur ve ergenlik ve yetişkinlik arasındaki genç insanların ihtiyaçlarına Avrupa düzeyinde yanıt vermeyi amaçlar.

Gençlik Programı daha önceki program olan “Avrupa için Gençlik” (1989-1999), Avrupa Gönüllü Hizmeti ve GENÇLİK Programı (2000-2006) tecrübeleri üzerinde kuruludur.

Program gençlik alanında farklı paydaşlarla geniş çaplı danışmalar yapıldıktan sonra Komisyon tarafından sunulmuştur. GENÇLİK Programının bir ara değerlendirmesi programda yer alan çeşitli uzman, paydaş ve bireylerden gelen girdilerle 2003 yılında yapıldı. Gençlik Programının oluşturma sürecinde bir ön değerlendirme kullanıldı.

Bu program Avrupa düzeyinde gençlik kesimindeki gelişmelere yanıttır. Gençlik alanında Avrupa İşbirliği Avrupa Çerçevesindeki son zamanlardaki gelişmelere uygundur ve bu siyasi süreci destekleyecektir.

Gençlik Programının hedefleri

Gençlik Programının yasal dayanağında belirtilen genel hedefler şunlardır:

  • Gençlerin genel olarak aktif vatandaşlıklarını ve özel olarak Avrupa vatandaşlıklarını teşvik etmek;
  • Gençler arasında dayanışmayı geliştirmek ve hoşgörüyü teşvik etmek, özellikle Avrupa Birliği’nde sosyal uyumu güçlendirmek amacıyla;
  • Farklı ülkelerdeki gençler arasında karşılıklı anlayışı güçlendirmek;
  • Gençlik alanında Avrupa İşbirliğini teşvik etmek.

Bu genel hedefler aşağıdaki daimi öncelikler dikkate alınarak proje düzeyinde uygulanacaktır.

Detaylı Bilgi: www.ua.gov.tr

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!